Skip to content

23 Lakeville Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1997

Last Sale Price
$280,900
Last Sale Date
Oct 12, 2000

Property Information

Block273
Lot113
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFVL2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,500
50%
Improvement Value:$282,700
50%
Total Assessment$567,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,705+3.0%
2024$12,330+3.2%
2023$11,953+9.5%
2022$10,921+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,900
DeedBook 2505, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1997