Skip to content

29 Drew Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1987

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block358
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,318
Acreage4.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,700
48%
Improvement Value:$235,900
52%
Total Assessment$453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,989+9.7%
2024$10,019+4.5%
2023$9,586+2.5%
2022$9,356-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$309,900
Sq Ft2,318DeedBook 10223, Page 739Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 2996, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1987