Skip to content

6 Woodland Hills Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1995

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Feb 4, 2000

Property Information

Block293
Lot22
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,286
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,500
37%
Improvement Value:$341,400
63%
Total Assessment$542,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,503+1.7%
2024$12,291+5.6%
2023$11,642-0.9%
2022$11,753+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 2440, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1995