Skip to content

358 Rt 94

Vernon, NJ 07462

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$227,980
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block316
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage2.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,900
47%
Improvement Value:$208,300
53%
Total Assessment$392,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,080+9.4%
2024$7,387-11.9%
2023$8,386+0.3%
2022$8,363+25.1%
Property History

Property Sale

Sale
$227,980
Sq Ft1,977DeedBook 3648, Page 864Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3254, Page 522

Property Built

Built

Year Built: 1950