Skip to content

216 Overlook Dr

Sussex, NJ 07461

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 23, 2007

Property Information

Block515
Lot28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionWATER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,800
54%
Improvement Value:$153,300
46%
Total Assessment$336,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,233+4.2%
2024$7,903+8.5%
2023$7,282+3.8%
2022$7,014+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3167, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1973