Skip to content

921 Warwick Tpke

Hewitt, NJ 07421

Built 1983
Farm (Regular)

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 27, 2009

Property Information

Block34
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1S BV 2 AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
43%
Improvement Value:$311,500
57%
Total Assessment$545,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,473-1.2%
2024$11,614+5.6%
2023$11,001+5.1%
2022$10,464-3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 3236, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1983