Skip to content

935 Warwick Tpke

Hewitt, NJ 07421

Built 1998
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block34
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SFVR3BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
58%
Improvement Value:$168,500
42%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468+10.0%
2024$7,702+5.5%
2023$7,298-5.9%
2022$7,757+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998