Skip to content

7 Mohawk Crossing

Sussex, NJ 07461

Built 1991

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Feb 3, 2004

Property Information

Block363
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2ST FW O 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage2.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,500
41%
Improvement Value:$353,900
59%
Total Assessment$599,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,506+4.7%
2024$12,898+16.0%
2023$11,123+4.5%
2022$10,645-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000
DeedBook 2796, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1991