Skip to content

12 Otter Hill Ct

Sussex, NJ 07461

Built 1992

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Jan 22, 2019

Property Information

Block341
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S FVB L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage2.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
41%
Improvement Value:$330,800
59%
Total Assessment$560,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,445+6.8%
2024$12,584+18.9%
2023$10,582+0.3%
2022$10,551+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 3506, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1992