Skip to content

5 Warren Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1960
Industrial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 20, 2012

Property Information

Block381
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
DescriptionRC PLASTICS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,500
30%
Improvement Value:$352,000
70%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,841-0.4%
2024$11,889-6.1%
2023$12,657-4.8%
2022$13,296+53.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1960