Skip to content

255 Rt 94

Vernon, NJ 07462

Built 1830

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 20, 2021

Property Information

Block381
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage2.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,600
63%
Improvement Value:$127,000
37%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,696+2.9%
2024$6,508-12.5%
2023$7,439+7.5%
2022$6,920-6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$290,000
Sq Ft2,590DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded9/23/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1830