Skip to content

2 Staman Rd

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block385
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19B

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,600
62%
Improvement Value:$120,700
38%
Total Assessment$317,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+11.2%
2024$6,726-3.7%
2023$6,987+4.2%
2022$6,708+17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968