Skip to content

504 Accomac Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2002

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block427
Lot120
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15M

Building Details

Building Class16
Description1SFVR2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,962
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,300
37%
Improvement Value:$346,500
63%
Total Assessment$552,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,634-3.7%
2024$12,076+6.2%
2023$11,368+5.1%
2022$10,817+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3385, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 2002