Skip to content

8 Rainbow Trl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1988

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block438
Lot31
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class17
Description1ST FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,916
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
38%
Improvement Value:$274,400
62%
Total Assessment$443,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,876-3.6%
2024$10,242+1.5%
2023$10,095+6.9%
2022$9,440+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,916DeedBook 3659, Page 637Recorded12/22/2022

Property Sale

Sale
$115,195

From:

To:

Sq Ft2,916DeedBook 3510, Page 841Recorded3/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988