Skip to content

16 Hidden Valley Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1987

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 11, 2024

Property Information

Block427
Lot99
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1 1/2 S FWO 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,141
Acreage1.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,300
35%
Improvement Value:$320,600
65%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,049+3.7%
2024$11,619-5.9%
2023$12,349+6.4%
2022$11,606+7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,141DeedBook 10353, Page 1649Recorded12/18/2024

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,141DeedBook 3599, Page 147Recorded7/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1987