Skip to content

312 Mountainside Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 15, 2026

Property Information

Block478
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S FW F 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,400
38%
Improvement Value:$274,700
62%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213-4.5%
2024$10,694+4.5%
2023$10,237+3.9%
2022$9,853+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,050DeedBook 10432, Page 1513Recorded1/22/2026

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,050DeedBook 10300, Page 47Recorded3/7/2024

Property Sale

Sale
$266,400
DeedBook 2963, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1988