Skip to content

91 Breakneck Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 16, 2026

Property Information

Block428
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15L

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage668
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,200
74%
Improvement Value:$58,600
26%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,620+7.1%
2024$4,314+16.5%
2023$3,704+14.7%
2022$3,231-14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft668DeedBook 10431, Page 1180

Property Sale

Sale
$117,600
DeedBook 2503, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1945