Skip to content

56 Lonaconing Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1952

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block431
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15P

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
76%
Improvement Value:$57,100
24%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,253+4.4%
2024$5,030+19.5%
2023$4,208+14.1%
2022$3,687-16.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
Sq Ft560DeedBook 3616, Page 344Recorded12/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 3261, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1952