Skip to content

1 Opeechee Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1980

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Jun 20, 1996

Property Information

Block431
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15P

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,900
56%
Improvement Value:$145,000
44%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,247+3.7%
2024$6,986+6.8%
2023$6,541+8.8%
2022$6,010-11.0%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2152, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1980