Skip to content

189 Breakneck Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 25, 1997

Property Information

Block433
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class---
DescriptionAPT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,500
27%
Improvement Value:$341,800
73%
Total Assessment$471,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,336-4.0%
2024$11,803+2.6%
2023$11,507-3.1%
2022$11,875+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2256, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1975