Skip to content

17 Canal St

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1994

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Aug 5, 1994

Property Information

Block438
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15W

Building Details

Building Class16
Description1S FV Z
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,300
58%
Improvement Value:$124,600
42%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,608-3.3%
2024$6,835+10.2%
2023$6,204+8.4%
2022$5,725-14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2019, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1994