Skip to content

42 Wenatchee Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1986

Last Sale Price
$89,400
Last Sale Date
Jul 22, 1986

Property Information

Block433
Lot47
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Q

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,653
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,300
61%
Improvement Value:$119,400
39%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,640+4.6%
2024$6,350+0.7%
2023$6,308+10.1%
2022$5,731-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$89,400
DeedBook 1367, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1986