Skip to content

1853 Rt 565

Glenwood, NJ 07418

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2003

Property Information

Block43
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,100
52%
Improvement Value:$149,300
48%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,220+1.5%
2024$7,113+4.2%
2023$6,827+5.7%
2022$6,457+5.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973