Skip to content

1847 Rt 565

Glenwood, NJ 07418

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block43
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,100
48%
Improvement Value:$177,700
52%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,899+2.5%
2024$7,704-0.6%
2023$7,754-1.4%
2022$7,863+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3490, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1985