Skip to content

19 Oak St

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block446
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Z

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,226
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,900
37%
Improvement Value:$297,500
63%
Total Assessment$474,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,560-3.6%
2024$10,958+3.7%
2023$10,564+8.6%
2022$9,728+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft3,226DeedBook 10371, Page 53Recorded3/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1989