Skip to content

423 Rt 515

Vernon, NJ 07462

Built 1971

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block448
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,200
41%
Improvement Value:$207,600
59%
Total Assessment$354,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,204+2.7%
2024$7,989+6.2%
2023$7,521+2.8%
2022$7,315+16.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,494DeedBook 3596, Page 8Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3405, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1971