Skip to content

501 Upper Highland Lk Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1964

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 12, 2009

Property Information

Block452
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,500
73%
Improvement Value:$105,000
27%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,201+4.7%
2024$6,877+9.6%
2023$6,273+2.6%
2022$6,113-9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3227, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1964