Skip to content

516 Old Homestead Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block455
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20M

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,769
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,100
39%
Improvement Value:$312,000
61%
Total Assessment$515,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728-5.2%
2024$11,316+8.7%
2023$10,410+2.4%
2022$10,163-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$490,000
Sq Ft2,769DeedBook 10270, Page 936Recorded9/21/2023

Property Built

Built

Year Built: 1993