Skip to content

110 Breakneck Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1943

Owner
---
Last Sale Price
$301,400
Last Sale Date
Mar 23, 2026

Property Information

Block457
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15K

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,000
74%
Improvement Value:$63,300
26%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,738-3.1%
2024$4,888+15.5%
2023$4,230+10.0%
2022$3,847-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$301,400
Sq Ft732DeedBook 10444, Page 1112Recorded3/25/2026

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft732DeedBook 3512, Page 529Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 3455, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1943