Skip to content

15 Muscotah Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1965

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jul 24, 2007

Property Information

Block462
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15L

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage680
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
75%
Improvement Value:$59,000
25%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,251+7.1%
2024$4,903+15.4%
2023$4,249+14.0%
2022$3,728-13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 3160, Page 92

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1263, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1965