Skip to content

17 Muscotah Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1977

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block462
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15L

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
54%
Improvement Value:$155,200
46%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+0.9%
2024$7,317+5.2%
2023$6,959+6.9%
2022$6,510+8.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,920DeedBook 3623, Page 485Recorded2/23/2022

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 3504, Page 384Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 3388, Page 718Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$79,900

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 3336, Page 247Recorded5/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1977