Skip to content

101 Pocantecs Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1975

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 5, 2006

Property Information

Block464
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,600
79%
Improvement Value:$118,900
21%
Total Assessment$572,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,070+4.7%
2024$13,442+8.2%
2023$12,424+2.4%
2022$12,135+21.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 3084, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1975