Skip to content

104 Pocantecs Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1946

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jun 19, 2014

Property Information

Block464
Lot26
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15H

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
89%
Improvement Value:$14,500
11%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,758+5.5%
2024$2,614+18.6%
2023$2,203-26.9%
2022$3,014+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3347, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1946