Skip to content

2 Spring St

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1955

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block474
Lot35
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Y

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,400
65%
Improvement Value:$92,900
35%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,905-3.3%
2024$6,104+17.5%
2023$5,194+15.5%
2022$4,495-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft930DeedBook 3647, Page 707Recorded8/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955