Skip to content

16 Mountain Ave

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2008

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 28, 2008

Property Information

Block474
Lot55
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Y

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,100
43%
Improvement Value:$233,300
57%
Total Assessment$406,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,041-3.5%
2024$9,371+8.1%
2023$8,665+9.1%
2022$7,941-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 3194, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 2008