Skip to content

29 Mountain Ave

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2020

Property Information

Block474
Lot68
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Z

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,937
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,700
58%
Improvement Value:$129,100
42%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,862-3.4%
2024$7,102+8.3%
2023$6,556+12.4%
2022$5,831-9.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973