Skip to content

2 Nutley Ave

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2002

Property Information

Block474
Lot85
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15Z

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
65%
Improvement Value:$95,200
35%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005-3.2%
2024$6,205+12.3%
2023$5,525+12.7%
2022$4,902-8.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978