Skip to content

1079 Lakeside Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1954

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block495
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page15D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,700
73%
Improvement Value:$168,200
27%
Total Assessment$627,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,344+3.9%
2024$14,775+13.4%
2023$13,031+2.1%
2022$12,761+10.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,037DeedBook 3389, Page 787Recorded5/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954