Skip to content

1071 Lakeside Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1973

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 7, 1990

Property Information

Block495
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20L

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,200
75%
Improvement Value:$151,600
25%
Total Assessment$607,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,873+4.1%
2024$14,282+12.2%
2023$12,732+2.5%
2022$12,426+17.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973