Skip to content

2061 Lakeside Dr W

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2020

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block504
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage664
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
42%
Improvement Value:$266,500
58%
Total Assessment$460,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859+0.0%
2024$9,856-0.1%
2023$9,869+104.7%
2022$4,820+15.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$157,500

From:

To:

Sq Ft664DeedBook 3516, Page 658Recorded5/8/2019

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 3387, Page 689