Skip to content

2059 Lakeside Dr W

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1942

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block504
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20F

Building Details

Building Class16
Description1S FR 1B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,900
64%
Improvement Value:$113,500
36%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,718+2.3%
2024$6,568+5.8%
2023$6,207+0.7%
2022$6,166+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3296, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1942