Skip to content

2056 Lakeside Dr W

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1947

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 23, 1998

Property Information

Block505
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,100
73%
Improvement Value:$175,300
27%
Total Assessment$639,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,635+3.7%
2024$15,078+11.1%
2023$13,575+2.8%
2022$13,199-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2345, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1947