Skip to content

2050 Lakeside Dr W

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block505
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20F

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$439,600
80%
Improvement Value:$112,800
20%
Total Assessment$552,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,577+4.7%
2024$12,965+11.9%
2023$11,585+3.4%
2022$11,209+20.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$632,000
Sq Ft1,020DeedBook 3658, Page 718Recorded12/12/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3318, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1960