Skip to content

412 Rutherford Pl

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1965

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block512
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20J

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,655
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,800
63%
Improvement Value:$119,000
37%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,740+2.3%
2024$6,589-1.9%
2023$6,717+4.0%
2022$6,460+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,655DeedBook 3622, Page 116Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$128,900
DeedBook 1961, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1965