Skip to content

656 Canistear Road

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1986

Last Sale Price
$180,500
Last Sale Date
Oct 10, 2000

Property Information

Block512
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page20J

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,500
48%
Improvement Value:$181,400
52%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,438+0.6%
2024$7,393-4.6%
2023$7,751+2.1%
2022$7,593+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 2497, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1986