Skip to content

2 Le Touquet Green Unit 1

Vernon, NJ 07462

Built 1987

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block526
Lot71
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionSKY LO END
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
52%
Improvement Value:$138,400
48%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,376+13.2%
2024$5,635+4.8%
2023$5,378+6.5%
2022$5,049+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
Sq Ft1,820DeedBook 10245, Page 252Recorded5/4/2023

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3347, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1987