Skip to content

7 Deer Valley Ln Unit 6

Vernon, NJ 07462

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block527
Lot452
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionWOOD UP IN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
62%
Improvement Value:$77,500
38%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,284+4.2%
2024$4,110+25.4%
2023$3,278+10.9%
2022$2,955-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft842DeedBook 10417, Page 1584Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3447, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1986