Skip to content

2 Davos Dr Unit 8

Vernon, NJ 07462

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block527
Lot492
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionWOOD UP IN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
62%
Improvement Value:$77,500
38%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,284+4.2%
2024$4,110+25.4%
2023$3,278+10.9%
2022$2,955-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft842DeedBook 10418, Page 629Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft842DeedBook 10229, Page 1360Recorded2/1/2023

Property Sale

Sale
$84,000

From: PALLADINO, ROSALYN

To: STONE, WESLEY

Sq Ft842DeedBook 3519, Page 602Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 1430, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1986