Skip to content

3 Silver Star Ct Unit 4

Vernon, NJ 07462

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block528
Lot132
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionWOOD IN UP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
62%
Improvement Value:$77,500
38%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,284+4.2%
2024$4,110+27.6%
2023$3,222+11.2%
2022$2,898-6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft842DeedBook 10385, Page 734Recorded6/9/2025

Property Sale

Sale
$179,777
Sq Ft842DeedBook 3644, Page 269Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3411, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1986