Skip to content

3 Silver Star Ct Unit 6

Vernon, NJ 07462

Built 1986

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block528
Lot134
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionWOOD IN UP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
62%
Improvement Value:$77,500
38%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,284+4.2%
2024$4,110+25.4%
2023$3,278+10.9%
2022$2,955+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$109,000
Sq Ft842DeedBook 3548, Page 704Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3386, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1986